Szilveszter kutyával
Kutyásként sokunknak a szilveszter nem az önfeledt bulizásról, baráti összejövetelekről, családi, boldog meghitt együttlevésről, óév búcsúztatásról vagy újév köszöntésről szól. Kutyás szempontból ez az év egyik legnehezebb napja. Sokunk kutyája retteg a tűzijáték és petárda hangoktól és sokunk kutyája annyira extrémen kikészül, hogy nem győzzük max hangerőre kapcsolni a tv-t, hátha majd az segít.
Ha extrém félős a kutyád, akkor érdemes állatorvossal beszélni, ha szükséges akkor pedig az általa javasolt akár gyógyszeres (ez lehet természetes összetevőkből álló is) kezelést is megfontolni.
Már sajnos napokkal korábban is előfordulnak durrogások, ha nem tudod, hogy kutyád fél-e, vagy tudod, hogy zajfélő vagy könnyen megijed, akkor ezekben a napokban ne kerüljön le róla a póráz! Olyan helyen se, amit jól ismer. A pánikban lévő állat kontrollvesztetten indul neki a nagyvilágnak, ami nem biztos, hogy a hazavezető utat jelenti, de ha mégis, akkor a városi forgalom is órási veszély. Ezeken a napokon, főleg 31-én hámban és pórázban javasolt sétálni mindig!
Nyakörvön legyen BILÉTA TELEFONSZÁMMAL! Ha mégis baj történik, nagyon fontos hogy tudjanak értesíteni, akkor is, ha nincs lehetőség chip olvasásra!
Ha kutyusodat kertben tartod, ezen az éjszakán javasoljuk, hogy engedd be a házba, nehogy elszökjön ijedtében vagy más baja legyen, ha nagyon megijedne
Az év utolsó napján vigyétek el kedvenceteket egy hatalmas fárasztó sétára/kirándulásra! Minél fáradtabb, annál könnyebb lesz az estétek, mert az idegrendszerét annyira ki tudod ütni egy kiadós kirándulással, hogy már nem, vagy kevésbé érdekelhetik a hangok. (Pro tipp: fárasztás bármilyen formája megengedett )
Az utolsó sétát úgy időzítsd, hogy még a durrogások és petárdázás előtt hazaérjetek (tapasztalataink szerint már hat órától bármi történhet, mi azt javasoljuk, hogy legkésőbb ötkor egy gyors pisi-kaki kör, utána már sehová!)
Kerüld a forgalmas helyeket, utcákat! Nehogy valaki épp a kutyád közelébe dobjon petárdát (a parkok ilyenkor kerülendőek, ott tűzijátékoznak és petárdáznak a legtöbbet). A forgalmatlan utcán setálást erősen ajánljuk mindenkinek, akinek nem rettegő kutyája van annak is, nehogy azért kezdjen el félni a későbbiekben, mert belefutottatok egy petárdába (saját tapasztalat )
A durrogtatás idején: húzd be a függönyt és ha lehet engedd le a redőnyt. Minél kevesebb zaj és hang szűrődjön be. Csinálj kutyádnak egy vackot, lehetőleg olyan helyen ahová a legkevésbé jut be a hang vagy érzi a tűzijáték ropogásokat. Ha van szobakenneletek, akkor takard le, hogy kuckósabb legyen. A fürdőszoba egy kedvelt búvóhely ilyenkor, engedd be oda kedvencedet, ha ott biztonságosabb neki.
Tekerd fel a hangerőt: TV, hangfal, bármi jöhet, csak tompuljanak a kinti zajok.
Ülj nyugodtan le kutyusod mellé, ha már kicsit megnyugodott. A gyengéd fül simi ilyenkor lazítja őket, picit dörzsöld át lassú mozdulatokkal a fülét, hogy tovább nyugodjon.
Ha elaludt, elpihent, hagyd pihenni. Ne nézz rá percenként. Ha tudja hadd aludja végig ezt a borzasztó hangzavart.
Ha nem tudod megnyugtatni kutyádat és aggódsz az egészségéért, fordulj valamelyik ügyeletes állatorvoshoz segítségért!
Ne felejtsétek, nem vagytok egyedül (sajnos) ezzel a problémával, egy tökéletes tippünk és varázsütésünk a félelem orvoslására sajnos nincs, de reméljük a fenti szösszenettel egy kicsit tudunk segíteni átvészelni az éjszakát. Azért ne felejtsétek köszönteni az új évet egy pohár pezsgővel, mert mégis csak van mit ünnepelni
(Ha pedig állatot találtok, akkor vigyétek chipet olvasni, vagy a Szilveszteri Állatmentő Ügyelet -tel vegyétek fel a kapcsolatot!)
SZERZŐ: Megyesi Eszter